Δεύτερη αγωνιστική για το ανδρικό πρωτάθλημα !

πανό

Για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος μας η ομάδα μας αν και βελτιωμένη γνώρισε την ήττα από την Χώρα με τελικό σκορ 67-57!
Η Χώρα παρατάχθηκε με έξτρα παίχτη τον Ηλιόπουλο ο οποίος απουσίαζε την πρώτη αγωνιστική φρόντισε όμως να βάλει αρκετούς πόντους και για τις δυο αφού μας σκόραρε 19 πόντους με 2 τρίποντα.

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν αμφίροπο με αρκετές αλλαγές στο σκορ!
Η Χώρα ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 19-7! Στην συνέχεια με αλλαγές στους μικρούς, καλή άμυνα και με 2 παιδιά γεννημένα το 2000 στην βασική πεντάδα (Δημητρόπουλος, Φούντας) καταφέραμε να ανατρέψουμε την διαφορά αυτή και να πάρουμε και μικρό προβάδισμα 5 πόντων 2 λεπτά πριν το ημίχρονο (23 – 28).Προβάδισμα το οποίο με 2 ατομικές προσπάθειες του Χαραλαμπόπουλου εξανεμίστηκε και έκλεισε το ημίχρονο με τον Πήγασο 1 πόντο μπροστά (30-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ ήταν συνεχόμενες και οι δυο ομάδες είχαν μικρή διαφορά μεταξύ τους 2-4 πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με μεγάλο τρίποντο του Ηλιόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα 44 – 39.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, παλικαρίσια τρίποντα μας κράτησαν στο παιχνίδι που όμως δεν ήταν ικανά για να μας δώσουν την νίκη ενώ στο 62 – 55, 2.30 λεπτά πριν το τέλος ο Ξυδέας σημείωσε το πέμπτο προσωπικό φάουλ!

Ανδρικό, Χώρα – Πήγασος, 67 – 57(3/12/2016)
Διαιτητές: Τσιμπούρης, Βούλγαρης

Δεκάλεπτα Α(17 7), Β(13 24) Γ(14 8) Δ(23 18)

Χώρα(Τσέρπες): Ηλιόπουλος 19(2), Δημητρόπουλος, Βαγενάς, Χαραλαμπόπουλος 13, Ποδοχωρίτης 15(1), Ροπτσής 4(1), Βύτσης 2, Χριστοφυλόπουλος, Δαυίδ, Τσιμικλής, Δημόπουλος, Αθανασόπουλος 14

Πήγασος: Πετριμέας, Βώβος 3(1), Φούντας 1, Δημητρόπουλος 10(2), Λαπατάς 7(1), Μπαρμπετσέας 2, Ξυδέας 12, Μέρης 13(1), Θεοδωρακέας, Κυβέλος 9, Πουλημενέας, Μπίνας